קוליטיס כיבי

כאב בטןמחלה בה יש דלקת כרונית במעי הגס. המחלה מופיעה לעיתים קרובות בחלחולת או במעי הגס, המעוקל ומתרחבת לכל המעי הגס, לעיתים באופן מלא.

לפי הרפואה המערבית לא ברורה הסיבה למחלה ולכן הטיפול בה לא נראה מבטיח. ישנו סיכון לסיבוכים חמורים ולכן ינסו תמיד להשיג שליטה על המחלה באמצעות תרופות, חלקן מדכאות מערכת חיסון, מה שיכול להביא לתגובה חריפה בהמשך.

כמובן שלכל בעיה יש סיבה ואפשר לומר כמו בכל מחלה כרונית שיש מגוון גורמים שאביא בהמשך, אך קודם כל נציין סיבות אפשריות עמוקות יותר:

"ידיים בשליטה"

הם כל הזמן בכוננות שדברים יצאו מהשליטה שלהם, והם מועדים לתבנית אובססיבית, וזה נובע מהיותם חסרי החלטיות, מקובעים בפרטים, חרדים מהחלטות.

הם צייתנים בהגזמה, והם מדחיקים את עצמם מפחד מחרם, דחייה ועונש. הם מרגישים שהם קדוש מעונה, ויש להם לא מעט טינה וכעס על כך. בכל אופן אין להם תעוזה לבטא זאת.

"אשם, בלתי ניתן להיות נאהב"

יש להם צורך גדול שיאהבו אותם שאיננו מגיע להגשמה עקב הענשה עצמית, מניעה עצמית מתוך נקודת מוצא של חריגה שהעולם איננו מודע לה. ישנו רצון נואש לחיבה שהם מעולם לא קבלו כתוצאה מהשמצה עצמית ופסימיות.

הם בעודף מצפון ורגישות יתר עם רגשות מוטעים של מחויבות ואשמה מוסרית. הם 'לוזרים' המביסים עצמם על ידי הרס עצמי על  ה'רוע' שלהם כביכול.

מניסיוני יכול להיות אבל/ צער עמוק שיושב להם בפנים ורק לשחרר אותו יכול להיות הקלה גדולה ואפילו פריצת דרך בריפוי. הקפדה על תזונה מדויקת חשובה ביותר למניעת התפרצויות והחרפת הדלקת, אבל חייבת להיות ביחד עם טיפול רגשי עמוק ושימוש באמצעים אנרגטיים, בתדר מיוחד לריפוי המעי.

קיימות עוד סיבות עמוקות שבעתיד אכתוב עליהם.

להלן סיבות אפשריות ידועות:

יסוד גנטי – עדיין אין מחקר ברור המציין נתון גנטי למחלה, אך ידוע שהמחלה תוקפת יותר (פי חמישה) יהודים וכן ב- 20-40% מתגלה המחלה במשפחה.

גורמים רעלניים וזיהומיים – הגוף נחשף לרעלים רבים וזאת דרך מקור חיצוני ומטבוליזם (חילוף חומרים) פנימי לקוי. וכן סוגים שונים של מיקרואורגניזמים המהווים יסוד פוטנציאלי למחלה.

חולשה חיסונית – מערכת החיסון במצבה הטבעי מהווה את חומת המגן להתפתחותן של בעיות בדומה לקרוהן וקוליטיס כיבי. יש כיום הוכחות מדעיות ברורות על מערכת חיסון לקויה אצל הלוקים בתסמונת קרוהן וקוליטיס כיבי.

תזונה לקויה – מתוך סטטיסטיקה ומחקרים ברורים, ידוע שהמחלה נדירה בתרבויות פרימיטיביות אשר תזונתן מתבססת על מזון מלא ולא מעובד לכן ניתן להבין את אחד היסודות החשובים לטיפול במחלה – תזונה. את מחלת הקרוהן והקוליטיס לא הכירו בארצות הברית עד לאמצע המאה ה- 20, אך לאחר התפתחות צריכת המזון המעובד והלקוי הופיעה המחלה. אין ספק ששכיחות המחלה נוסקת בתרבויות מערביות, שהרי המזון מהווה יסוד עיקרי לסביבת המעיים. תזונה לא נכונה משמשת יסוד ודאי לקרוהן ולקוליטיס כיבי.

רדיקלים חופשיים – מסייעים להתפתחותן של מחלות רבות וכן גם מחלות מעיים. לפיכך העצמת הנוכחות של האנטיאוקסידנטים (נוגדי החמצון) כשלב בטיפול חשוב, וזאת דרך תוספים לתקופה קצרה.

מחסור ברכיבי תזונה – המחסור ברכיבי תזונה חיוניים גבוה אצל חולי קרוהן וקוליטיס כיבי, בדומה למחסור בברזל, רמה נמוכה של ויטמין B12 בנסיוב, רמה נמוכה של אשלגן, רמה נמוכה של אבץ ועוד.

מתח פנימי – המתח הפנימי מהווה יסוד חשוב לכל הפרעות המעיים, בעוד שעצם התפרצות המחלה מהווה גורם נוסף היוצר מתח קיומי רב.

פעילות גופנית – הפעילות הגופנית משפרת את פעילות המעיים, יוצרת סירקולציה דמית החשובה לאזור, משפרת את יכולת הלב לספק דם אל אברי הגוף, משמשת מכשיר חשוב לניקוי רעלים דרך הריאות והעור ומפיגה מתחים. העדרה משמש יסוד להאצת המחלה.

השארת תגובה