5 הסודות להסרת מחסומים המונעים זוגיות

לעיתים מגיעות אליי רווקות שעשו כל שביכולתן על מנת להתחתן – אך החתונה מתעכבת, והמציאות טופחת על פניהן פעם אחר פעם… בחרתי להרים את המסך ולחשוף בפניכן את הסודות שיכולים לקרב את הרגע המיוחל – וזה לא מה שחשבתן.

מאחורי כל סיפור יש סיפור אחר שאותו צריך לזהות. ישנן כמה סיבות שחוסמות זוגיות, חלקן מורגשות על ידינו באופן ברור וחלקן עמומות. את הדרך להסיר את אלה וגם את אלה רובנו לא מכירים.

מה ששבר/ סגר את ליבי

יעל בחורה מרשימה וחברותית שעובדת בעבודה מסודרת ומנסה להתחתן כבר שנים. היא עושה כל דבר שתעלו על דעתכן: יוצאת לפגישות, מסכימה לנסות כל מיני הצעות ונפתחת לשינויים. יעל חצתה את גיל הארבעים ועדיין כלום, חברה שלה מציעה לה לדבר איתי ולנסות לבדוק מה חוסם אותה. מתברר שיעל אפילו לא יודעת מה גורם לה להתעקש דווקא על בחורים תקועים או לסיים קשר אחרי קשר. במהלך הטיפול עלתה הפטירה של אביה (שהייתה לפני לא מעט שנים) כגורם משמעותי שסגר אותה מהאפשרות של בניית זוגיות. האבל והרגשות שעצרו בעדה היו סמויים, והיא כל השנים "לוחצת פול גז כשהיא בניוטרל" – זאת אומרת שמצד השכל היא עושה כל מה שצריך, אבל הקיר הרגשי הזה חזק ממנה. הקיר מגן עליה שלא תיפגע חלילה שוב, שלא תחווה אובדן כואב של אדם אהוב וקרוב. בטכניקה פשוטה, ללא העלאת זיכרונות מכאיבים, המחסום הוסר, ולאחר שיחה נוספת בה שחררנו מספר דברים נוספים זה הגיע – שיחת טלפון עם הצעה, בחור נחמד. כעבור חודש הם התארסו.

סיפור אמיתי זה קורה לאלפים בווריאציות שונות שבהם מעורבים רגשות שונים ונסיבות שונות. הנה, למשל, המקרה האמיתי (והנפוץ) הבא:

שלא יהיה כמו ההורים שלי

רחלי יוצאת עם בחור כבר זמן מה ופונה אליי בהמלצתה של ידידה. היא מספרת לי שלמרות רצונה להקים בית, כשעלתה האפשרות של חתונה פתאום החלה לראות באופן לא חיובי את הבחור, מה שמנע ממנה להחליט. רחלי לא יודעת מה לעשות עם זה. קבענו פגישה שאליה הגיעה רחלי עם עיניים אדומות מבכי.

"מה קרה?" שאלתי.

"הוא התקשר אלי מוקדם יותר", ענתה.

"ומה העניין?" שאלתי שוב.

"הוא אומר שאין לו כוח יותר לקטעים שלי, שאני נתקעת, ושהוא רוצה להמשיך קדימה. בלעדיי. הערב ניפגש כדי לסיים יפה…" הדמעות של רחלי זורמות. "מה אני אעשה?" היא שואלת בבכי.

"רחלי, המודל של הזוגיות בבית שלך מוצלח בעיניך?" אני שואל אותה.

"לא ממש" עונה רחלי.

"אז את מפחדת שזה יקרה גם לך?"

"כן"

"אז קדימה לעבודה…"

התחלנו בשחרור הפחדים והכעסים על מה שרחלי חוותה וחווה בבית הוריה, ומשם עברנו לשחרור הרצון העז של רחלי שיאהבו אותה.

רחלי עברה תהליך מפעים בו היא שחררה את כל מה שהחזיקה בו כדי להגיע אל מקום שבו טוב לה בפנים – ללא תלות במה שקורה בחוץ. מדי פעם היא שואלת אותי אם זה בסדר להיות בדרגה כזו, גם לוותר על הבחור וגם להרגיש הכי טוב עם זה?

בסוף הפגישה אני מבקש מרחלי לעדכן אותי.

למחרת רחלי מתקשרת ומספרת שאמנם בכייה המשיך, אבל בפגישת הפרידה הרגישה אחרת לגמרי ואפילו הבחור התבלבל ואמר שהוא צריך לחשוב מחדש על העניין.

פגישה אחת נוספת הספיקה.

זמן קצר לאחר מכן הם התחתנו.

מי בכלל ירצה אותי?

לאסתי יש דימוי עצמי נמוך מאוד, והיא ניסתה כל מיני סדנאות העצמה ושיננה משפטים חיוביים. אסתי זקוקה כל כך לשכבת מגן, שיש לה ריפוד עבה מכדי שתוכל להרגיש אהובה. כל מה שיש שם זה רגשות שבשלב מסוים הפכו לאמונות, אמונות שינציחו את מצבה ואת ניסיונותיה הבלתי פוסקים לקבל אהבה במקומות הלא נכונים בחוץ.

כל הטכניקות שאסתי ניסתה נתקעו בשכבת המגן העבה.

בעבודתי עזרתי לאסתי לזהות ולנטרל בצורה מדויקת את אותם רגשות. אסתי החלה להרגיש הקלה ושמחה. לאחר מספר פגישות היא הגיעה למצב שבו אפשרה לעצמה לאהוב את עצמה ואת חייה.

משם לרוב הדרך פתוחה לפגוש את בחיר הלב.

הסוד

שרי היא בחורה קצת מסתורית, כך אומרת מי שהפנתה אותה אלי .

מצד אחד שרי משתפת פעולה אבל מבטה אומר שהיא לא בוטחת, היא כבר בת עשרים ושבע ולא נראית שום סיבה שלא תמצא את האחד שלה.

בשלב מסוים גיליתי, בעזרת טכניקת הטיפול, שישנו דבר שהיא שומרת עליו ויש לו חלק משמעותי בכך שהיא לא מתחתנת.

"על מה אני שומרת?" שאלה שרי.

מיקדתי אותה יותר לתאריך מסוים, לאירוע מסוים – ואז התגלה הסוד שנשאה עמה והשפיע על מהלך חייה.

שרי עברה הטרדה מגבר, שאומנם לא נגע בה, אך נפשה העדינה חוותה זעזוע שלא מאפשר לה להכניס אל חייה שום גבר – ואת זה היא שמרה כסוד.

השחרור דרש משרי את האומץ לשחרר מתוכה את הזעזוע ולהרגיש חופשיה.

לא מעט בחורות עוברות אירועים שיש בהם מן ההטרדה, גם מקרים שלכאורה קלים ונשכחים בהמשך. אך האמת היא שברגע החוויה נצרבת צלקת בנפש, ודי בה לפתח מעצור או מחסום בפני זוגיות, ואפילו בפני פוריות.

ישנן כמובן סיבות רבות לזעזועים שאינן קשורות כלל להטרדה.

יום אחד יבוא מי שחיכית לו

הקסם המשכר של המחשבה הזו נמצא בראשנו ובליבנו. למי מאתנו אין דמות דמיונית שתופיע ותמלא חור או תחושת חוסר בחיינו או בדימוי העצמי שלנו, או תקרין לנו את הביטחון שאנו זקוקות לו…

האם באמת דמות זו היא הנכונה לנו? ואם היא ממאנת להגיע – כיצד נתמודד עם זה?

2 תגובות

השארת תגובה