אלרגיות

אישה מקנחת את האף האלרגיאלרגיה היא תגובה מוגזמת של מערכת החיסון לגורם שנכנס לגוף או שנחשפנו אליו.

ניתן לפתח אלרגיה לכל דבר, אך יש כאלו שיותר נפוצות כמו שאנו מכירים – אלרגיה לחלב, בוטנים, או כל אוכל שגורם למערכת החיסון להגיב. כמובן שגם חשיפה לאבקנים, פריחת עצי זית, אבק או כל חומר שגורם גירוי למערכת החיסון. תגובה עודפת מנזלת, עקצוצים בעיניים ועד תגובות קשות כמו שוק אנאפילקטי שיכול להוביל לסכנת חיים. חשוב לדעת שלא כל אלרגיה תתבטא בסימפטומים המוכרים, וישנן תגובות כמו הקאה או דלקתיות ועוד רבות אחרות שלא נראות שייכות אך יסודן באלרגיה.

כל אלרגיה ביסודה מחוברת לרגשות ו/או מחשבות שליליות. תת המודע לעיתים מצמיד מציאות פיזית לרגש ונוצרת מעין התניה. לדוגמא אם בזמן הארוחה אדם חווה חוויה שלילית, יתכן ויפתח אלרגיה לאותו מזון שאכל או ראה באותו רגע. ככל שעוצמת הרגש חזקה יותר, כך תגובת מערכת החיסון תהיה בהתאם. הגוף מזהה איום בסביבה ומפעיל את "מערכת האזעקה" ואת מערכת ההגנה כדי לסלק את הפולש.

"בכי פנימי" – הם חווים את התוצאה של אבל מודחק, והם למעשה מתפקדים תחת שליטה של קור כרוני חמור. הם מנסים לעורר אהבה באופן עקיף, כיון שהם גילו שלא ניתנה להם האהבה לה היו זקוקים כילד. הם מתגעגעים לאהבת אימא או לממלא המקום של אימא.

"פחית קולה רמוסה" – הם מרגישים חנוקים, מנועים מהגשמה על ידי העולם מסביבם. יש להם חוויה של הצפה של רגשות שלא נראה שיש להם פתרון או כל אפשרות לשינוי. למעשה הם מתכחשים לכוח ולערך העצמי שלהם.

"קרוב לקיר" (מושג מטאפורי בוטה שמקביל לאדם שנמצא מתחת לשירותים של בול פגיעה והוא לא יודע מתי תיפול עליו חתיכה מלמעלה, אך הוא יודע שהיא תיפול) – יש להם תגובת יתר להרגשת סיכון לשלומם, למשהו עוין לרווחתם. הם עוסקים בתפקוד "על הקצה" עקב קשיים רגשיים חמורים. הם נשלטים על ידי חרדה, רגשות מודחקים ו/או חרדה כללית.

יש להם פחד עמוק מלהרשות לאנשים אחרים לדעת מה הם חווים או מי שהם. הם מרגישים מאוימים והם מפחדים מאובדן, לכן הם נוקטים בגישה של 'להקדים דחיה'. גם כאן הם נשלטים על ידי חרדה, רגשות מודחקים. ישנו פחד ברמה משמעותית מלהיות שותף לגמרי בחיים. חוסר אמון אינטנסיבי לאפשר למישהו או משהו להיכנס 'לשטח שלהם'.

"זעם מודחק" – הם מדחיקים כעס חזק למדי ותגובה אגרסיבית. ישנה תגובת רוגז לחיים, והם מגיבים לאנשים במקום לפעול בהדדיות איתם. למי הם באמת אלרגיים? הם עובדים תחת התוצאות של עצבנות או גירוי מילדות.

כדי לנטרל אלרגיה חייבים לנטרל כל גורם, ולעיתים זה יכול להיות מורכב אם ישנם הרבה טריגרים. תזונה מתאימה ואיזון מערכת עיכול ייטיבו מאוד ולרוב יהיו הכרחיים ממש, יחד עם הריפוי הרגשי הנדרש. כמו בהרבה מקרים גם אלרגיה שמטופלת בשלב מוקדם של החיים, התוצאות תהיינה מהירות יותר.

שוק אלרגי (אנאפילקטי) – חסימת נשימה, כוורת, נפילת לחץ דם – סכנת חיים.

"חייבת להיות איזו דרך לצאת מפה" – יש להם התקפה חריפה של דחיה עצמית בו זמנית עם הרגשה אינטנסיבית שהם מותקפים ומואשמים על ידי סביבתם. יש להם הרבה אשמה ובושה ביחד עם הרגשה שהם צריכים 'להיענש על החטאים שלהם'.

הם מתפקדים 'על הקצה' עקב קשיים רגשיים אינטנסיביים והתכחשות לכוח ולערך העצמי שלהם. הם מרגישים מאוימים ומפחדים מאובדן כתוצאה מהחרדה וכל הרגשות המגרים ומעצבנים. הנסיבות יוצרות מחשבה של 'מה התועלת? זה בכל מקרה לא יצליח' שמייאשת ונותנת חשק 'להפקיר את הספינה', משתקפת במשאלה של תת המודע למות.

טיפול במצב זה מצריך יחד עם נטרול כל הגורמים זהירות רבה, כי מדובר ברגש חזק מאוד שהוביל כבר למסקנה וזה יותר מורכב   והאחריות גדולה עקב ההשלכות הידועות. אך גם אם המטופל ימנע מהאלרגן בכל אופן עדיף כן לטפל מאשר לא לטפל, עקב הסיכוי האפשרי שזה יצליח, וגם לא תמיד אפשר להיות בטוחים ב- 100% שלא נחשף לאלרגן.

השארת תגובה